napisany przez: Piotr Opulski / Technologie

Zmiana pokoleniowa – nadchodzi GPGPU

« PoprzedniaNastępna »
„Ale dziś mamy erę niskowydajnych urządzeń mobilnych, dotykowych ekranów i otwartych standardów sieciowych”

Steve Jobs list otwarty 26.04.2010

Powyższe słowa napisane zostały w kontekście przewidywanego przez Apple końca ery flash w internecie. Fragment listu otwartego jest również bardzo cenny jeśli chodzi o rozważane przez nas zagadnienie super komputerów. Już w czasach pierwszych komputerów wyodrębniły się 2 podstawowe cele stawiane przez projektantów. Pierwszy z nich to miniaturyzacja.  Nie zagłębiając się specjalnie w szczegóły osiągnięty już w latach 70 przez wyżej wspomnianego szefa firmy Apple (mowa o Apple I – 1976r) . Następnie były laptopy, palmtopy, smartfony – w pewnym momencie granice zaczynają się zacierać 2001r to pojawienie się Tabletu PC, 9 lat później urządzenia tego typu  odważeni wkraczają na rynek (znowu magiczna ręka Jobs’a). Pada pytanie czy tablet to komputer czy tablet to po prostu tablet.

Drugi cel to zwiększenie wydajności . Jak wiele osób doskonale pamięta 8 bitowe komputerki, nieporównywalne do platform, na których pracujemy obecnie. W międzyczasie poznaliśmy akceleratory grafiki, procesory przekraczające 1000MHz , technologię HT, procesory wielordzeniowe oraz wiele innych. Ten wyścig wciąż trwa gdy słyszymy o erze „niskowydajnych urządzeń mobilnych”. Fakt, nie następuje to już tak szybko jak wtedy gdy Moore sformułował swoją tezę o podwajaniu liczby tranzystorów w procesorze co 12 miesięcy, jednak nawet dwukrotnie wolniejsze tempo jest zdumiewające. I tu na chwilę zwalniamy, wczytując się w statystyki. Okazuje się, że komunikacja to główny cel wykorzystania komputera w dzisiejszym świecie. Komunikujemy się różnie , są to komunikatory tekstowe, głosowe, chaty, portale społecznościowe. Nie jest to dziwne, dowolny współczesny komputer poradzi sobie z takimi zadaniami, ciekawe jest natomiast to, że nie tylko komputer. Każdy operator sieci komórkowej posiada już w swojej ofercie telefony za przysłowiową złotówkę w niewysokich abonamentach  – aparaty te bez problemu radzą sobie z obsługą konta poczty email oraz popularnych komunikatorów. Jak pokazują reklamy coraz więcej jest również tych, dzięki którym sprawdzimy nowości na facebook czy przeprowadzimy pogawędkę za pomocą Skype.

Czyli Steve ma rację?

Owszem ogrom osób wykorzystuje komputery do komunikacji, pracy na oprogramowaniu biurowym, wyszukiwania informacji w internecie czy nauki. Ale tu wystarcza przełomowy niegdyś Intel 3GHz HT oraz pierwsza seria kart HD z rodziny ATI. Dlaczego więc wciąż słyszymy o nieustannych bojach producentów którzy walczą o wydajność nie koniecznie zwracając uwagę na postęp miniaturyzacji? (dla co bardziej zaskoczonych – jeszcze 3 lata temu każda przeciętna karta zajmowała 1 slot). To przede wszystkim walka o klientów wśród graczy , osób obsługujących zaawansowane oprogramowanie graficzne czy fanów produktów typu media center. Wiele osób nie wykorzystuje nawet części możliwości swoich komputerów, zjawisko to jest nawet, a raczej przede wszystkim, widoczne tu, na forum i portalu o tematyce overclockingu. Wiele z osób czytających ten artykuł posiada prawdziwe potwory wydajności. Łatwo zauważyć, że gry, oprogramowanie graficzne, filmy czyli w skrócie obraz i grafika to właśnie to co napędza rynek w kierunku wydajności . Jaki związek mają z tym superkomputery, o których słyszymy co jakiś czas w mediach? Za pomocą skomplikowanych obliczeń dbają aby NASA ustrzegło się przed kolejną wpadką, dają szansę na znalezienie wspaniałych leków będących efektem ubocznym prac nad bronią biologiczną, lub też przyprawiają nas o ataki nadciśnienia myląc się o kilka zer na amerykańskich giełdach. Wszystkie operacje, które wykonują, przedstawiają w mało atrakcyjnej formie – cyferki, wykresy, czasem jakaś przestrzenna animacja. Związku brak ? Nie do końca, okazuje się, że akceleratory graficzne dysponują obecnie niedocenianą mocą obliczeniową. Dyskusję na ten temat zapoczątkowała ostatnio Nvidia.
« PoprzedniaNastępna »

Komentowanie zablokowane.