napisany przez: Kamil Tulejbicz / Technologie

Bitcoin i pokrewne czyli trochę trochę o kryptowalutach

« PoprzedniaNastępna »

Czy zabawa z kryptowalutami jest w Polsce legalna?

Ogólnie rzecz biorąc nie ma na Ziemi kraju w którym zabrania się posiadania lub wykopywania „kryptomonet”
W dniach 18-19 listopada 2013 roku w Stanach Zjednoczonych odbyły się obrady Komisji Senatu Stanów Zjednoczonych, na których stwierdzono, że „Bitcoin jest legalnym środkiem płatniczym”. Niespełna dobę po zakończeniu obrad cena jednego BTC osiągnęła wartość 700$.

W Polsce można legalnie wykopywać i obracać Bitmonetami, BTC nie jest jednak walutą, ponieważ nie jest to prawny środek płatniczy w żadnym istniejącym państwie. Bitcoin nie jest również instrumentem finansowym w Polsce zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538).

Bitcoin nie jest również pieniądzem elektronicznym:

Zgodnie z dyrektywą 2000/46/EC Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 września 2000 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego nad ich działalnością (Dz. Urz. WE L 275 z 27.10.2000 r.) pieniądz elektroniczny jest co do zasady surogatem monet i banknotów.

Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939) oraz art. 2 ust. 21a ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U. 2011 nr 199 poz. 1175):

pieniądz elektroniczny jest wartością pieniężną przechowywaną elektronicznie, w tym magnetycznie, wydawaną, z obowiązkiem jej wykupu, w celu dokonywania transakcji płatniczych, akceptowaną przez podmioty inne niż wyłącznie wydawca pieniądza elektronicznego. I tutaj jest pole do popisu dla zwolenników bitcoin. Z tym, że zwracam uwagę na określenie „wyłącznie”. Wydawca zatem musi się pojawić, a w tym celu będzie musiał uzyskać zgodę odpowiedniego organu. W Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego.

Źródło: cyberlaw.pl

Bezpieczeństwo:

W obecnych czasach nie ma możliwości ukradzenia komuś monet poprzez lukę w systemie, jedyną możliwą opcją jest włamanie się do Waszego komputera lub pobranie wirusa, np. wraz z portfelem (dlatego pobieramy tylko z oficjalnych stron). Każda strata monet spowodowana włamaniem jest błędem ludzkim, a nie błędem systemu.

Jeśli zakładamy konto w kopalni, to ustawiajmy hasło składające się z dużych i małych liter, znaków, cyfr i różnej ich kombinacji. Najpopularniejsze hasła takie jak „hasło” czy „password” w razie ataku metodą słownikową zostają złamane jako pierwsze. Złamanie dziesięciocyfrowego hasła składającego się z losowych cyfr, znaków i liter jest praktycznie niemożliwe i trwa długie tygodnie.

Przy obrotach rzędu kilkuset złotych wystarczy stosować „proste”, ale skuteczne sposoby. Kolejny raz wspominamy, aby patrzeć na jakie strony wchodzimy i skąd pobieramy pliki potrzebne do kopania.

Jeśli obroty przekraczają kilka tysięcy złotych tygodniowo lub miesięcznie, warto zabezpieczyć się jeszcze lepiej i mieć stuprocentową pewność, że nikt niepowołany nie dostanie się do naszych monet. Poniżej zamieściliśmy krótki poradnik jak się dobrze zabezpieczyć

1. Zaopatrujemy się w pendrive o pojemności zależnie od ilości portfeli 8-64 GB.
2. Według uznania uznania ściągamy dowolną wersję systemu Linux w wersji „Live”.
3. Dzielimy miejsce na pendrivie na partycje, 100 MB+reszta. Na tej partycji 100 MB będziemy trzymać pliki wallet.dat(odpowiedzialny za trzymanie monet w portfelu), zaś na reszcie block chain(historia transakcji) i system.
3. Instalujemy Linux’a na pendrivie.
4. Włączamy system, ściągamy portfel waluty którą chcemy trzymać.
5. Tworzymy nowy plik portfela lub kopiujemy już posiadany.
6. Szyfrujemy plik portfela hasłem nr.1.
7. Opcjonalnie szyfrujemy partycję z portfelami Truecryptem używając hasła nr.2
8. Używamy do każdej giełdy inne, wieloznakowe hasło.
9. Ustawiamy trudne hasło do poczty e-mail, można ustawić też dwuetapowy system logowania się.
10. Do każdej kopalni używamy innego loginu i hasła. Nie mogą się one powtarzać.

Wskazówki:

  • Hasła o określonych numerach muszą się od siebie różnić – niedopuszczalne jest posiadanie takiego hasła na poolu giełdzie i e-mailu, to aż proszenie się o kradzież.
  • Nie trzymamy na poolu więcej niż dziennego urobku, w kopalni jest opcja auto wypłaty, warto z niej korzystać.
  • Robimy kopie zapasowe portfeli w co najmniej dwóch kopiach, może być to zarówno pendrive za kilka złoty (1 GB) płyta CD lub Google Drive, jednak ZAWSZE w zaszyfrowanym folderze przez program Truecrypt.
  • Nie używamy haseł związanych z crypto nigdzie indziej, ZWŁASZCZA jako hasło użytkownika Windows.
  • (opcjonalnie) hasła dzielimy na dwie części, jedną kopiujemy z notatnika z zaszyfrowanego folderu z pendrive/płyty CD (jednak innego niż ten w którym trzymamy portfele) drugą wpisujemy z klawiatury, uniemożliwia to atak keylogerem lub przechwytywaniem schowka (ale nie jest odporne na oba ataki jednocześnie).
  • (opcjonalnie) Aby zachować pełną anonimowość w sieci kryptowalut używamy specjalnego maila do zakładania kont na giełdach czy kopalniach.
  • (opcjonalnie) Aby uniemożliwić śledzenie naszych adresów BTC/WDC/DOGE używamy każdego adresu TYLKO RAZ, dodatkowo znacznie utrudnia to potencjalny włam z użyciem komputera kwantowego (na chwilę obecną możliwy lecz mało prawdopodobny).
    « PoprzedniaNastępna »
 << [1] [2] [3] [4] [5] >>
Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.