napisany przez: Kamil Tulejbicz / Technologie

Bitcoin i pokrewne czyli trochę trochę o kryptowalutach

« PoprzedniaNastępna »

Strona techniczna Bitcoina:

Dlaczego 1 BTC tyle kosztuje? Jest kilka powodów – jednym z nich jest ograniczona liczba Bitcoinów na rynku ustawiona na 21 milionów monet. Wykopanie wszystkich monet jest niemożliwe (bądź zajmie jeszcze około 130 lat). Dlaczego? Ponieważ nagroda za blok jest okresowo dzielona tak, że liczba 21 milionów staje się poziomą asymptotą na wykresie liczba bitcoinów/czas. Jednak, aby zachować po pewnym okresie opłacalność kopania i nie osłabiać sieci do nagrody za blok są doliczane wszystkie opłaty z transakcji zapisanych w bloku. Na przykład blok ma wartość 50 BTC i zawiera 3 transakcje, za które osoby zlecające zapłaciły np. 0.01 BTC. Wtedy za znalezienie bloku jest nagroda 50.03 BTC. Wydobycie wszystkich monet jest również niemożliwe z takich względów, że trudność wydobycia nowego bloku wzrasta wraz z prędkością wydobycia monet.

Liczba bitcoinów w obiegu

Trudności w sieci Bitcoin opisuje jak trudno znaleźć nowe blok w porównaniu do najprostszego do znalezienia (czyli kiedy cel posiada największą wartość). Przedstawiana ona jest w postaci liczby rzeczywistej, a im jej wartość większa tym trudność sieci większa.

Trudność wydobywania Bitcoinów

Drugim powodem takiej wartości BTC jest to, że ta waluta jest całkowicie anonimowa (dzięki zastosowaniu technologii p2p) i można za pomocą Bitcoinów płacić na czarnym rynku (np. od niedawna na zamkniętym już Silk Road).

Trzecim głównym powodem jest popyt/podaż. Przykład: osoba Y chce kupić 1 BTC, osoba X sprzedaje 1 BTC za 700$, więc kurs wynosi 700 dolarów/BTC, osoba Z również sprzedaje BTC, ale już za 750$, osoba Y jako, że nie chce przepłacić kupuje od osoby X, a na rynku zostaje oferta osoby Z za 750$, więc kurs rośnie. Przykład trzeci został przedstawiony w sporym uproszczeniu, w rzeczywistości jest to zdecydowanie bardziej złożone.

Jak działają kryptowaluty:

Do kopania Bitmonet opartych o SHA-256 (np. Bitcoin, Zetacoin) obecnie używa się urządzeń ASIC mających wydajność nawet do 50.000 Ghash/s, kopanie walut opartych na SHA-256 na kartach graficznych jest obecnie nieopłacalne (generuje większe straty niż zyski). Kart graficznych używa się do kopania walut opartych o skrypt (które zapoczątkował Litecoin, ale o tym później), np. Dogecoin czy Worldcoin, kopiąc te monety nie można używać urządzeń ASIC, bo te nie współpracują z szyfrowaniem Scrypt. Najwydajniejsze pojedyncze karty graficzne osiągają nawet 950 kHash/s (a teraz popatrzcie na wynik „koparki ASIC” ;-) ). A dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ASIC algorytm jest realizowane w pełni sprzętowo. Na przykład ASIC „dodający” dla wejścia A i B zawsze na wyjściu da A+B nie da się przerobić na A*B lub A/B. Więc wydobywanie Bitmonet opartych na Scrypt jest póki co niemożliwe na urządzeniach ASIC.

"Farma" ASIC Koparka ASIC

Źródło: openmobilefree.net,Satoshi.pl

  Wracając do szyfrowania Scrypt i monety Litecoin, moneta LTC (Litecoin) została stworzona na wzór Bitcoin, w wielu aspektach technicznych te dwie kryptowaluty są identyczne. Różnią się od siebie trzema podstawowymi cechami:

 • Sieć Litecoin wyprodukuje 81 milionów monet, podczas gdy w świat zostanie wypuszczone „tylko” 21 milionów Bitcoinów.
 • Litecoin opiera się na Scrypt jako matematycznym dowodzie wykonywanych działań. Stworzenie urządzeń ASIC do kopania monet opartych na Scrypt jest o wiele trudniejsze niż zaprojektowanie i stworzenie układów korzystających z SHA-256 (do kopania Bitcoinów) oraz kosztowniejsze z takich względów, że wymagane jest stosowanie szybkich pamięci.
 • Sieć litecoin przetwarza blok co 2,5 minuty, to czterokrotnie szybciej niż Bitcoin (1 blok co 10 minut), co pozwala na szybsze potwierdzenie transakcji jak zapewnia twórca Litecoinów. Tak samo jak dla Bitcoina, trudność sieci dostosowuje się do dostępnej mocy obliczeniowej wykorzystując kroczącą średnią tak, żeby każdy nowy blok wydobywany był raz na 2,5 minuty.

  "Farma" monet opartych na Scrypt "Farma" monet opartych na Scrypt

  Źródło: bitcoinexaminer.org

  Czy na kryptowalucie można zarobić?

  Jak najbardziej można! To, ile zarobicie, zależy od wkładu początkowego, od kursu monety, którą będziemy kopać i kursu Bitcoina. Obecnie kopanie BTC na kartach graficznych, jak wspominaliśmy wcześniej, jest nieopłacalne ze względu na bardzo dużą trudność, ale już kopanie kryptowalut opartych na Scrypt jest opłacalne i właśnie na tym się skupimy.

  W tym akapicie i na następnej stronie opiszemy jak zacząć „zarabiać” na walutach, postaramy się opisać ile można na chwilę obecną zarobić, ale czy warto tym się zainteresować zostawiamy już dla Was i Waszej opinii.

  Do kopania używamy kart graficznych. Dlaczego kart graficznych, a nie, na przykład, procesorów? Najwydajniejsze procesory wielowątkowe nawet po mocnym podkręceniu będą wciąż kilkukrotnie słabsze od kart kosztujących dużo mniej. Jaką wydajność w kopaniu osiągnie Wasza karta możecie zobaczyć pod tym linkiem, można tam porównać wydajność kart, pobór prądu czy ustawień jakich używają inni „kopacze”. Warto zapamiętać tę stronę, ponieważ w przyszłości pewnie będziecie często ją odwiedzać, w razie dokupienia innej karty graficznej, albo żeby sprawdzić ustawienia.

  AMD Radeon HD 7990

  Źródło: anandtech.com

  Na następnej stronie opisaliśmy krok po kroku jak zacząć kopanie kryptowalut oraz wyliczenia ile można na tym zarobić!
  « PoprzedniaNastępna »
 << [1] [2] [3] [4] [5] >>
Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.