napisany przez: Kamil Tulejbicz / Technologie

Bitcoin i pokrewne czyli trochę trochę o kryptowalutach

« PoprzedniaNastępna »
Kryptowaluta (ang. cryptocurrency) – rozproszony system księgowy, bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki.”

Źródło: Wikipedia.org

Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, Zetacoin i inne – wirtualne waluty zdobywają coraz większą popularność, warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej. Czy na kryptowalucie można zarobić? Jak to działa? Czy aby na pewno pieniądz, który możemy sami „zrobić” jest w pełni legalny?

Bitcoin

Ogólnie rzecz biorąc jest to nic innego jak „e-waluta” za którą można kupować prawdziwe przedmioty w różnych sklepach czy portalach aukcyjnych, bądź wymieniać na inne waluty na giełdzie. Matką wszystkich kryptowalut jest moneta o nazwie Bitcoin stworzona przez Satoshiego Nakamoto w 2008 roku. Jest on często nazywany „człowiekiem-widmo”, ponieważ tak naprawdę nic o nim nie wiadomo. Moneta na giełdę weszła dopiero na początku 2010 roku. Wówczas 1 Bitcoin (BTC) na Mt.Gox (giełdzie) kosztował zawrotne 0,063 dolara, w kwietniu waluta Bitcoin osiągnęła kurs na poziomie 1 USD/BTC. Rok później, 8. czerwca jeden BTC kosztował już 31,91 dolara. Przez prawie 4 lata Bitcoin z 0,063 USD poszybował aż na poziom 900 USD, gdzie znajduje się dziś, co sprawiło, że mógł on zacząć odgrywać poważną rolę na rynku walut.

Wartość Bitcoina na przestrzeni miesięcy

« PoprzedniaNastępna »
 [1] [2] [3] [4] [5] >>
Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.