napisany przez: Rafał Zając / Sieci

Recenzja routerów D-Link: DIR-655 oraz DIR-825

« PoprzedniaNastępna »
Coraz większy postęp cywilizacji, a wraz z nim bardzo duża ekspansja w przemyśle elektronicznym, spowodowały niewyobrażalną popularność Internetu. Na początku jako luksusowej usługi, teraz medium silniejszego od radia i telewizji, bez którego praktycznie nie możemy się obejść. Często nie zadajemy już sobie pytania, czy ktoś ma Internet, lecz pytamy o jego przepustowość. Wraz z zapotrzebowaniem na coraz to szybsze łącza, usługodawcy internetowi i firmy zajmujące się sprzętem sieciowym, prezentują coraz to nowsze i wygodniejsze rozwiązania. Zobaczmy co w tej kwestii do powiedzenia ma znana w Polsce, i nie tylko, firma D-Link. Zapraszamy do lektury recenzji dwóch routerów (WiFi) tejże firmy. Pierwszy z nich to ceniony i uznany za produkt roku 2009 model DIR-655. Drugi natomiast to model DIR-825, który posiada możliwość pracy na dwóch częstotliwościach.

Co znajdziemy w opakowaniach

D-Link DIR-655 D-Link DIR-825

Na pierwszy rzut oka oba opakowania są identyczne. Różnica to oczywiście zdjęcie przedstawiające dany model routera i jego numer. Informacje podane na opakowaniach są w języku angielskim i zawierają szereg standardowych opisów charakteryzujących dany router. Nie przywiązujemy wielkiej wagi do opakowań, bardziej interesuje nas ich zawartość.

D-Link DIR-655 - zawartość opakowania D-Link DIR-825 - zawartość opakowania

D-Link DIR-655 - zawartość opakowania D-Link DIR-825 - zawartość opakowania

W środku obu opakowań zastaje nas identyczny widok. Oba modele są podobne jak dwie krople wody. Są wykonane z tych samych błyszczących tworzyw, które łatwo zabrudzić palcami czy porysować. Obudowa jest biała, z czarnym dodatkiem. W obu diody świecą się na niebiesko. Różnica to przedni panel, który w obu jest czarny, jednak DIR-655 posiada na nim biały pasek (wkładkę) oraz cały czarny element jest w tym wypadku matowy, a umieszczone na panelu ikony są mniejsze. Estetycznie ten element obudowy wygląda lepiej w 655, przynajmniej takie odnieśliśmy wrażenie dopóki ich nie uruchomiono, gdyż wtedy o wiele ładniej prezentują się większe i czytelniejsze ikony 825. Niestety ma to też swój minus, który zauważymy dopiero w nocy. Diody świecą na tyle mocno, że może to przeszkadzać.

D-Link DIR-655 - pionowo D-Link DIR-825 - pionowo

D-Link DIR-655 DIR-825 - widok tyłu urządzeń D-Link DIR-655–DIR-825 - widok z tyłu urządzeń

Tył natomiast wygląda identyczne z jedną różnicą, iż 825 ma tylko 2 wyjścia na anteny. Jeśli chodzi o anteny to w obu urządzeniach są białe, różnią się natomiast rozmiarem i liczbą. Trzy anteny posiada 655, a dwie 825. Na boku obudowy umieszczono specjalny przycisk, który gdy mamy aktywną opcję Wi-Fi Protected (domyślnie wyłączona w 825) służy do łatwiejszego skonfigurowania połączenia bezprzewodowego. Naszym zdaniem mało przydatne rozwiązanie.

D-Link DIR-655 - naklejka od spodu D-Link DIR-825 - naklejka od spodu

Na spodzie znajduje się naklejka z ilustracją przedstawiająca opis wejść panelu tylnego i kilka dodatkowych informacji, jak chociażby sposób zalogowania się przez przeglądarkę WWW. Umieszczono tam również dwa otwory, dzięki którym możemy zamontować urządzania na ścianie lub innej powierzchni za pomocą dostarczonego kompletu wkrętów. Oba urządzenia posiadają również podstawkę umożliwiającą nam postawienie routerów w pozycji pionowej (jak konsole PS2/PS3) oraz identyczne zasilacze. To co nas w nich zaskoczyło, to wyposażenie ich w wyłącznik, który zdecydowanie ułatwia resety urządzenia. Mamy do dyspozycji również 1,5 m przewodu sieciowego, zwanego popularnie „skrętką”. Całość dopełnia instrukcja obsługi z płytą zwierającą oprogramowanie, które ma nam ułatwić konfigurację urządzeń oraz zawiera program do pracy z wbudowanym USB. W tym wypadku nie zapomniano o spolszczeniu instrukcji i dostarczonego oprogramowania.

D-Link DIR-655 - front poziomo D-Link DIR-825 - front poziomoD-Link DIR-655 DIR-825 - w tandemie

Nie tylko wyglądem są podobne, ale również większością swoich parametrów, takich jak:
 • standard łączności bezprzewodowej 802.11n,
 • 1 port WAN Gigabit (10/100/1000 Mbps),
 • 4 portowy przełącznik (10/100/1000 Mbps),
 • szybkie szyfrowanie połączenia przez przycisk WPS (Wireless Protect Setup),
 • USB Shareport,
 • odkręcane anteny (złącze reverse SMA [RP-SMA], żeńskie),
 • transmisja w częstotliwości 2.4 GHz,
 • mechanizm oszczędzania energii – GreenEthernet.
Posiadają również kilka różnic:
 • maksymalna teoretyczna szybkość transmisji bezprzewodowej to w 655 (300 Mbps), a 825 (Quadband, do 600 Mbps zagregowanej przepustowości),
 • kompatybilność wsteczna ze standardami 802.11 655 (b/g), a 825 (a/b/g),
 • 825 potrafi równocześnie obsługiwać częstotliwość 5 GHz.
Po pełny opis i specyfikację urządzeń zapraszamy na stronę producenta model DIR 825, model DIR 655.
« PoprzedniaNastępna »

1 Komentarz