napisany przez: Bartosz Figura / Procesory

Test i recenzja procesora Intel Haswell i7 4770

« PoprzedniaNastępna »

Wstęp

Haswell – najnowsze dziecko Intela

Ivy Bridge był krokiem „tick” w myśl polityki „tick-tock” stosowanej przez Intela. Posiadały one architekturę Sandy Bridge, były jednak zbudowane w niższym, 22 nanometrowym procesie technologicznym co ich poprzednicy. Teraz przyszła pora na „tock”, czyli usprawnienia w budowie procesora, bez zmniejszania rozmiarów tranzystorów. Tym krokiem jest właśnie architektura Haswell, na której oparte są najnowsze procesory Intel Core czwartej generacji.

Schemat polityki "tick-tock" Intela

Zerknijmy więc na grafikę prezentującą budowę procesorów opartych o nową architekturę.

Architektura rdzenia Haswell

Na pierwszy rzut oka nic się nie zmieniło w porównaniu do Sandy i Ivy Bridge. Znajdziemy tam cztery rdzenie, kontroler pamięci, cache L3 jak i grafikę, która w dalszym ciągu zajmuje dobre 30% powierzchni chipu. Intel postanowił nie przeprowadzać żadnych poważnych zmian, a jedynie ulepszyć dotychczasowe rozwiązania. Co więc uległo zmianie? Nie będziemy się zbytnio rozpisywać, ponieważ wszystko zostało ładnie ujęte na poniższej grafice.

Intel Core 4 generacji - usprawnienia w mikroarchitekturze

Ponadto, Haswell posiada zestaw instrukcji AVX2, który teoretycznie oferuje dwa razy większą wydajność od AVX znanego z Ivy Bridge.

Intel Core 4 generacji - zestaw instrukcji AVX2

Jak zwykle ulepszeniu uległy też zintegrowane układy graficzne. Desktopowe procesory teraz będą miały tylko jeden model GPU, a będzie to HD4600. Intel zaprezentował też dużo wydajniejszą serię „Intel Iris graphics”, która jednak dostępna będzie jedynie w procesorach BGA. Pozostałe produkty widoczne na grafice nie są dostępne w komputerach stacjonarnych.

Rozpiska grafik Intel HD oraz Intel Iris

Przechodząc z teorii do praktyki – Intel zaprezentował w sumie 12 nowych procesorów, 6 i7 oraz 6 i5.Wszystkie z nich mają po cztery rdzenie, dodatkowo cała rodzina i7 wyposażona będzie w Hyper Threading, który podwaja liczbę wątków. Jak zwykle, Intel zadbał o wszystkich klientów, oferując modele z odblokowanym mnożnikiem (i7-4770K oraz i5-4670K) jak i o obniżonym TDP i taktowaniu, z dopiskiem S (TDP 65 W) oraz T (TDP 45 lub 35 W). TDP pozostałych procesorów wynosi 84W, czyli jest ono wyższe od topowych modeli Ivy Bridge. Współpracują one z pamięcią RAM DDR3 oraz DDR3L o taktowaniu 1600 MHz (choć wierzymy, że nieoficjalnie wyższe częstotliwości też będą osiągalne). Wszystkie procesory, z wyjątkiem i7-4770R, będą kompatybilne z nowym socketem LGA1150.

Ciekawostką jest, iż i7-4770R jest procesorem BGA na stałe przylutowanym do płyty głównej. W dniu premiery będzie to jedyny desktopowy produkt z mocniejszą grafiką Intel Iris Pro 5200.

Procesory Intel Core i7 na rdzeniu Haswell

Procesory Intel Core i5 na rdzeniu Haswell

Procesory Intel Core i5 na rdzeniu Haswell

« PoprzedniaNastępna »
Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.