napisany przez: Bartosz Figura / Procesory

Sandy Bridge czyli test procesorów i5 2500K oraz i7 2600K

« PoprzedniaNastępna »

Słowo teorii o nowych procesorach

Intel swoją nową rodzinę procesorów, wspierającą chipsety o numerach 65 i 67 ochrzcił mianem drugiej generacji procesorów Core (2nd Generation Intel Core Processor Family). Są one przedstawicielem fazy „Tock” w intelowskiej strategii „Tick-Tock”, w myśl które co około rok na rynku znajdziemy jakąś nowość. Ostatni „Tock” oznaczał wprowadzenie nowej mikroarchitektury Nehalem, zaś „Tic” – nowy, 32-nanometrowy proces technologiczny, użyty w procesorach Westmere. Kolejnym krokiem i „wychyleniem wahadła” będzie „Tick”, który przyniesie nam procesory rodziny Ivy Bridge w 22-nanometrowym procesie technologicznym. Sandy Bridge jest więc kontynuacją 32-nanometrowego procesu produkcji, jednak wdraża nowe rozwiązania, stąd określenie „druga generacja”. Warto spojrzeć na to, jak w kolejnych rodzinach procesorów zmieniała się liczba tranzystorów i powierzchnia, na której zostały one upchnięte.
Procesor Wymiary rdzenia (mm2) Liczba tranzystorów (w milionach)
Bloomfield/Nehalem-EP 263 731
Lynnfield 296 774
Westmere 2C (32nm) 81 383
Westmere 6C (32nm) 248 1168
Sandy Bridge 4C (32nm) 216 995
Sandy Bridge 2C (32nm) 149 624

Widać więc wyraźnie, że na mniejszej powierzchni znalazło się więcej miejsca dla tranzystorów – w tym przypadku tylko procesory Westmere mogą równać się z Sandy Bridge, gdyż zostały wykonane w tym samym procesie technologicznym. Czekamy na skok w 22-nanometry i takie samo porównanie. Może być ono nader ciekawe. Na czym polegać mają owe „nowe rozwiązania”? Firma chwali się 4-ma głównymi innowacjami:
  • zwiększona energooszczędność
  • zoptymalizowane technologie Turbo Boost i HT
  • zwiększenie wydajności w grafice 3D dzięki szybszemu rdzeniowi graficznemu oraz nowe instrukcje AVX (Advance Vector Extensions)
  • sprzętowe wsparcie dla szyfrowania AES
Nowa rodzina procesorów to także nowych ich „wygląd” pod IHS. Pamiętać należy, że Sandy Bridge wyposażono w rdzenie graficzne, które też gdzieś trzeba umieścić – poniżej prezentacja, jak to teraz wygląda. Gwoli uzupełnienia dodamy, że pamięć podręczna cache poziomu trzeciego współdzielona jest na wszystkie rdzenie, również ten graficzny. W kilka dni od chwili, w której czytacie te słowa, rynek powinien zostać zasilony przez kilkanaście modeli procesorów mobilnych i desktopowych oraz kilka chipsetów. Wszystko to zebrane jest na poniższej informacji. Często wiele osób czuje się zagubionych, wręcz przytłoczonych zmianami i nie bardzo orientuje się, jaki procesor zastępuje który, co jest czego poprzednikiem i co firma planuje na najbliższy czas :) Intel jednak sam wychodzi naprzeciw tej sytuacji i poniższymi schematami rozwiewa wiele wątpliwości. Chyba warto te obrazki sobie zachować.

Co znajdziemy w nowych procesorach?

We wstępie cały czas poruszamy się po obszarze teorii – tego, co firma planuje, obiecuje i chce wdrożyć. Jak przekłada się to na praktykę – sprawdzimy w dalszej części recenzji, teraz jednak kontynuujemy opis nowości w procesorach Sandy Bridge. Na uwagę zasługuje na pewno kilka technologii. Możemy wymienić tu Intel Wireless Display, czyli technologię bezprzewodowego przesyłania obrazu do odbiornika – do tej pory obecną, lecz niewykorzystaną i mało znaną. Aby cieszyć się obrazem FullHD wystarczy wykonać kilka prostych czynności: telewizor podłączyć za pomocą wejścia HDMI bądź AV Composite do specjalnego adaptera Netgear Plug2TV 1000, który bezprzewodowo połączy się z naszym laptopem. Następnie należy w programie WiDi wyszukać połączenie i kliknąć „Connect”. Reszta odbywa się automatycznie. Warte uwagi jest także wsparcie dla odtwarzania materiału w FullHD i w 3D wraz z przesyłaniem dźwięku przez złącza HDMI 1.4; zwiększona energooszczędność, skutkiem której mają być jeszcze cieńsze laptopy oraz ich dłuższa praca na baterii czy też wsparcie dla DirectX 10.1 i OpenGL 3.0, które przyda się w grach i aplikacjach. Oraz, typowy last but not least, ulepszony tryb Turbo, któremu poświęcimy osobny rozdział recenzji, gdyż zmiany są spore i to na lepsze.
« PoprzedniaNastępna »

9 Komentarzy

  1. Anonim pisze:

    [...] [...]

  2. [...] zakupie komputera opartego na procesorze Intel myślimy głównie o modelach z rodziny Sandy Bridge. Są one bardzo wydajne i relatywnie niedrogie. Nie jest jednak tajemnicą, że za sprawą banalnie [...]