napisany przez: Bartosz Figura / Płyty główne

Recenzja płyt głównych dla AMD Llano Gigabyte GA-A75-UD4H i GA-A75-D3H

« PoprzedniaNastępna »

„The future is fusion”.

Takim hasłem od jakiegoś czasu kieruje się firma AMD i, musimy przyznać, kieruje się nim konsekwentnie. Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność przedstawić Wam platformę AMD Brazos. Dziś natomiast pragniemy zaprezentować test innej platformy, która jest kolejnym przedstawicielem rzeczonej „polityki fuzji”. Mowa oczywiście o AMD Llano. AMD Llano Do naszej redakcji dotarły 2 płyty główne firmy Gigabyte oparte o chipset A75 – GA-A75-D3H oraz GA-A75-UD4H. Firma Gigabyte była również na tyle uprzejma, że dostarczyła nam APU A8-A3850, podczas gdy polski oddział firmy AMD odpowiedział na naszą prośbę twardym, staropolskim „niet”. Dziękujemy…

Gigabyte GA-A75-D3H Gigabyte GA-A75-UD4H


W jednym z powyższych zdań wymieniliśmy akronim „APU”. Co to takiego? Skrót został utworzony od słów „Accelerated Processing Unit”. Mówiąc po ludzku, nazwa ta określa jednostkę, w której połączono zarówno „zwykły” procesor, jak i układ graficzny. Jest to dość duże uproszczenie, jednak po prostu nic więcej dodawać nie trzeba. Generalnie jako APU można określić także procesory Intel Clarkdale oraz Sandy Bridge, jednak firma Intel – w odróżnieniu od AMD – promuje układ graficzny tylko jako dodatek i ew. wyjście zapasowe, a nie jednostkę, która może samodzielnie funkcjonować. AMD Llano - płyty główne Gigabyte Obok oznaczenia „A3850″ pojawił się także symbol „A8″. Fani motoryzacji skojarzyli to zapewne z luksusową limuzyną jednego z niemieckich koncernów samochodowych, jednak nie o to chodzi. A przynajmniej… nie do końca. AMD podzieliło układy Llano na 3 segmenty – najniższy A4, średni A6 oraz najwyższy A8. Niektórym sama nasuwa się analogia do wspomnianego przed chwilą producenta samochodów. Modele z najniższej półki mają na pokładzie 2 rdzenie oraz układ graficzny HD 6410D, „klasa średnia” to już 4 rdzenie i grafika HD 6530D (wyjątkiem jest tu model A3500, który dysponuje 3 rdzeniami), dla osób o najzasobniejszych portfelach przeznaczono natomiast konstrukcje 4-rdzeniowe z grafiką HD 6550D.

AMD A8-A3850 AMD A8-A3850

Jeszcze tytułem wstępu: nie wspomnieliśmy nic o pamięci, z której mogłyby korzystać układy graficzne. Łatwo się domyślić, że w APU nie zostały zamontowane kości z kilkuset megabajtami pamięci, co więc w tym przypadku? Użyty zostanie oczywiście RAM. O ile w przypadku typowych komputerów, w których używamy osobnej karty graficznej, taktowanie pamięci RAM nie jest szczególnie istotne dla zwykłego użytkownika, tak w przypadku układów Llano jest to już dość istotny parametr, ponieważ ma wpływ na prędkość przesyłania danych potrzebnych układowi graficznemu, więc im wyższa jest częstotliwość pracy naszych kości, tym lepiej. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie możemy zamontować dodatkowej karty graficznej. Umówmy się jednak, że jest to nieco bezcelowe, ponieważ producent deklaruje, że wydajność procesora i układu graficznego zostały dobrane tak, aby kupowanie kolejnych kart rozszerzeń było zbędne. Przejdźmy do bardziej interesujących rzeczy – przyjrzyjmy się płytom D3H oraz UD4H.
« PoprzedniaNastępna »
Komentuj

Musisz być zalogowany aby komentować.