napisany przez: Błażej Owsiany / Karty graficzne

Wielkie porównanie najszybszych kart graficznych Radeon i GeForce

« PoprzedniaNastępna »
Zmieniamy obóz, przechodzimy pod zielony szyld marki nVidia. Podział sił w naszym artykule jest sprawiedliwy – przetestowaliśmy 7 kart AMD oraz 7 nVidia. Zajmijmy się więc tymi drugimi.

ASUS

Podobnie jak w przypadku układów HD6000, tak samo tutaj mamy do czynienia z modelami niereferencyjnymi. Rdzenie kart GTX570 i GTX580 DirectCU 2 też są taktowane z częstotliwością o 10 MHz większą niż w modelach standardowych. Najpierw przyjrzyjmy się opakowaniom produktów firmy ASUS:

Asus GTX570 - Opakowanie Asus GTX580 - Opakowanie

Asus GTX580 - Opakowanie Zawartość opakowania jest taka sama, jak w przypadku kart HD6900 tego producenta. Przyjrzyjmy się zatem elementom konstrukcji, które różnią się względem produktów AMD.

Asus GeForce GTX580 Asus GeForce GTX580 - Wentylator

Houston, mamy problem. Do odróżnienia mamy już 4 niemal identyczne karty. Fakt faktem, wszystkie prezentują się bardzo okazale, lecz nie jest to szczególnie pomocne przy sprawdzaniu, z którym produktem mamy do czynienia. Co więc pomogło nam w sprawdzeniu, jaką kartę aktualnie testujemy (nie, nie chodzi nam o oprogramowanie ;):

Asus GeForce GTX580 - Backplate Asus GeForce GTX580

Po naszych pełnych dramaturgii wywodach dowiadujemy się, że niereferencyjne modele wyposażono w backplate, na którym znajduje się duży napis informujący, z jakim urządzeniem właśnie obcujemy. Kolejna różnica pomiędzy produktami firmy ASUS a układami standardowymi to liczba wyjść na śledziu – domyślnie nVidia przewidziała tam tylko 2 gniazda DVI oraz 1 mini-HDMI, tutaj zaś oprócz DVI możemy zauważyć pełnoprawny port HDMI oraz Display Port. Pozostałe elementy, które mają odróżniać konstrukcje DirectCU 2 od typowych modeli, to zastosowanie wysokiej jakości układów MOSFET, kondensatorów oraz dławików. ASUS DirectCU 2 - GTX570

Kondensatory i dławiki Pamięci Samsung

Producent informuje też, że jego urządzenia zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić mniejsze zużycie energii oraz wytrzymałość na wyższe napięcia w czasie overclockingu.

ASUS - dławiki ASUS DirectCU 2  - kondensatory

Po tej nieco przydługiej, ale (mamy nadzieję) interesującej prezentacji produktów ASUS, przejdźmy do kolejnych producentów.

Gigabyte

Oprócz 2 kart AMD HD6900, firma Gigabyte użyczyła nam także jeden model GTX570. Produkt ten otrzymaliśmy niestety w wersji OEM – oznacza to, że oryginalne opakowanie oraz akcesoria mogliśmy obejrzeć tylko na zdjęciach w Internecie. Zobaczmy więc, jak Gigabyte GTX570 prezentuje się z zewnątrz:

Gigabyte GeForce GTX570 Gigabyte GeForce GTX570

W odróżnieniu od kart HD6900, tutaj w modelach referencyjnych nie uświadczymy płytki chroniącej PCB. O liczbie gniazd i ich rodzaju wspominaliśmy już przy okazji prezentacji kart ASUS, przyjrzyjmy się im z bliska.

Gigabyte GeForce GTX570 Gigabyte GeForce GTX570

Do końca pierwszej części naszej recenzji, w której zajmujemy się prezentowaniem kart graficznych, pozostały zaledwie 4 z 14 biorących udział w teście bohaterów. Nie ociągajmy się zatem i przejdźmy do ostatniej już strony poświęconej oględzinom układów.
« PoprzedniaNastępna »

3 Komentarzy

  1. Anonim pisze:

    [...] [...]