napisany przez: Błażej Owsiany / Karty graficzne

Wielkie porównanie najszybszych kart graficznych Radeon i GeForce

« PoprzedniaNastępna »
W tym rozdziale przybliżymy Wam wygląd zewnętrzny kart Radeon HD6900 oraz zawartość opakowań, w których zostały one do nas dostarczone. Kolejność przedstawianych produktów jest alfabetyczna, zaczynamy więc od firmy… …

ASUS

Opakowania kart prezentują się bardzo ładnie. Wykorzystano tu połączenie farb matowych oraz błyszczących: Asus Radeon HD6970 - Opakowanie Kolejnym segmentem ochrony urządzenia jest elegancki, czarny karton, który sprawia, że czujemy się nieco „lepsi” niż posiadacze modeli standardowych, a uczucie to nasila się po otwarciu opakowania:

ASUS Radeon HD6950 - Opakowanie ASUS GeForce GTX580 - Opakowanie

Oprócz karty graficznej znajdziemy tu:
  • instrukcję instalacji;
  • sterowniki oraz instrukcję na CD;
  • most do połączenia CrossFire;
  • rozgałęźnik do zasilania;
  • przejściówkę VGA=>DVI.
No tak, a co z kartą? Musimy przyznać, że wrażenie „na żywo” jest niesamowite:

ASUS Radeon HD6950 ASUS Radeon HD6950

ASUS Radeon HD6970 ASUS Radeon HD6970

Na pierwszy rzut oka modele HD6950 i HD6970 są nieodróżnialne. Pierwszym elementem, który pozwala na rozpoznanie urządzenia, jest liczba pinów w każdym ze złącz zasilania: HD6970 posiada 2 gniazda po 8 pinów, natomiast HD6950 jedno gniazdo 6- oraz jedno 8-pinowe. Firma ASUS postanowiła wykorzystać dobrodziejstwa płynące z zastosowania technologii Eyefinity – na „śledziu” znajdziemy 2 złącza DVI oraz 4 Display Port. Przejdźmy do tego, co tygryski lubią najbardziej – czas na poznanie anatomii chłodzenia DirectCU 2.

ASUS DirectCU 2 ASUS DirectCU 2

Tak ASUS przedstawia swoje rozwiązanie na oficjalnej prezentacji. Za maksymalne schłodzenie układu graficznego odpowiadają dwa 10-centymetrowe wentylatory oraz radiator, którego miedziane rurki mają bezpośredni kontakt z kartą – stąd nazwa „Direct” to z angielskiego „bezpośredni”; symbolem „Cu” oznaczamy miedź w układzie okresowym pierwiastków, a liczba „2″ mówi, że mamy do czynienia z drugą generacją systemu chłodzącego. Przyjrzyjmy się, jak całość wygląda od środka:

ASUS DirectCU 2 ASUS DirectCU 2

ASUS DirectCU 2 Konstrukcja sprawia wrażenie bardzo solidnej. Czy jest warta poświęcenia aż 3 slotów obudowy? Zgadliście: tak, to też sprawdzimy.

Gigabyte

Powracamy do konstrukcji referencyjnych. Również firma Gigabyte dostarczyła nam 2 egzemplarze kart serii HD6900. Gigabyte HD6900 - Opakowania Zawartość opakowania jest niemal identyczna, jak w przypadku kart ASUS – zabrakło tu przejściówki z gniazda VGA, w zestawie otrzymujemy jednak 2 przejściówki molex.

Gigabyte Radeon HD6950 Gigabyte Radeon HD6970

Obrazy umieszczone na górnych panelach kart zostały zaprojektowane bardzo pomysłowo – przedstawiają one elementy skomplikowanego układu mechanicznego, który jest napędzany przez… wentylator naszego urządzenia. Gigabyte Radeon HD6950

Gigabyte Radeon HD6950 Gigabyte Radeon HD6950

Warto zauważyć, że w konstrukcjach referencyjnych montowany jest tak zwany „backplate” – jest to metalowy element mający chronić i usztywniać płytkę PCB. Drugą rzeczą łatwą do wychwycenia jest obecność na śledziu 2 złącz DVI, 2 mini-Display Port oraz 1 gniazda HDMI. Niestety, jednocześnie możemy korzystać „tylko” z 4 z nich – możliwość podłączenia 6 monitorów jest zarezerwowana dla modeli autorskich poszczególnych producentów.
« PoprzedniaNastępna »

3 Komentarzy

  1. Anonim pisze:

    [...] [...]