napisany przez: Błażej Owsiany / Karty graficzne

Wielkie porównanie najszybszych kart graficznych Radeon i GeForce

« PoprzedniaNastępna »
Nasza poprzednia recenzja kart graficznych rozpoczynała się finezyjną definicją potrawy mięsnej jaką jest kotlet. Przed rozpoczęciem testów urządzeń będących bohaterami niniejszego artykułu, poważnie zastanawialiśmy się, czy konieczne będzie kontynuowanie serii pt. „Gotuj z OCLab.pl”. Dziś już znamy odpowiedź. Zanim ostatecznie przesądzimy o losach naszego kącika kulinarnego, przyjrzyjmy się wszystkim kartom graficznym, które wzięły udział w naszych wyczerpujących testach. Przez kilka długich tygodni nasze Laboratorium odwiedziło aż 14 produktów obu największych koncernów zajmujących się produkcją tego typu urządzeń: AMD oraz nVidia. Układy HD6950, HD6970, GTX570 oraz GTX580, bo to właśnie nimi będziemy się zajmować, są reklamowane jako najmocniejsze karty jednordzeniowe na rynku. Zanim sprawdzimy, czy zapewnienia działów marketingowych są prawdziwe, przyjrzyjmy się dokładnym specyfikacjom głównych bohaterów.

AMD Radeon HD6900

Karty te dostarczyło nam 4 producentów. Przetestowaliśmy 5 konstrukcji referencyjnych firm Gigabyte, Sapphire oraz Vertex3D, a wersję autorską kart HD6950 i HD6970 zaproponowała nam firma ASUS. Jednocześnie mamy przyjemność poinformować, że niniejsza recenzja jest pierwszą w Polsce, która opisuje modele ASUS z chłodzeniem DirectCU 2. Specyfikacja wersji standardowej prezentuje się następująco: AMD Radeon HD6950 - Specyfikacja AMD Radeon HD6970 - Specyfikacja Wykonane w procesie 40 nm rdzenie (odpowiednio Cayman Pro oraz Cayman XT) urządzeń firmy ASUS są taktowane z częstotliwością o 10 MHz większą niż w kartach standardowych. Producent nie zdecydował się natomiast na przyspieszenia taktowania pamięci, które, podobnie jak reszta parametrów, przyjmują wartości domyślne. Duże wrażenie robi pojemność wspomnianego przed chwilą RAMu – wynosi ona aż 2 GB! Czy wartość ta przełoży się na wyniki osiągane przez karty w rzeczywistości? Przekonamy się w kolejnych rozdziałach. Podobnie jak w przypadku kart HD6800, firma AMD wprowadziła małe zamieszanie na polu oznaczeń – modele HD6950 i HD6970 nie są następcami układów HD5970 i HD5950. Dlaczego? Pierwszy z nich to konstrukcja dwurdzeniowa, a model HD5950… zwyczajnie w przyrodzie nie występuje. To, co wyróżnia serię HD6900 na tle konkurencji, to zastosowanie rozwiązania DualBIOS. Co to oznacza? Do naszej dyspozycji zostały oddane 2 niezależne od siebie kości pamięci BIOS. To właśnie w nich przechowywane są informacje o aktualnych preferencjach dotyczących taktowania rdzenia, pamięci czy napięcia tychże elementów. Jest to ukłon firmy AMD w stronę overclockerów – w razie niepowodzenia podczas podkręcania możliwe jest użycie przełącznika i zmiana kości, z której odczytywane są podstawowe informacje o karcie. Sprawia to, że „uziemienie” karty tylko ze względu na BIOS jest wręcz niemożliwe, ponieważ zawsze mamy możliwość uruchomienia komputera z kości zapasowej, po czym ponownie instalujemy oryginalne oprogramowanie do pamięci podstawowej. Za odprowadzanie ciepła w referencyjnych produktach odpowiada komora parowa vapor oraz stosunkowo niewielki wentylator. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu na poglądowej grafice: AMD Radeon HD6000 - Komora vapor Pozostałe funkcje, którymi szczyci się firma AMD, to między innymi Eyefinity, która w specjalnych wersjach kart graficznych umożliwia rozdzielenie obrazu aż na 6 monitorów. Kolejną innowacją jest opcja PowerTune – pozwala ona użytkownikowi na manualne ustalenie limitu poboru prądu karty graficznej przy jednoczesnej zmianie wydajności. Ostatnią większą zmianą jest modyfikacja technologii odpowiedzialnej za antyaliasing oraz tesalację, a rezultat wprowadzonych udoskonaleń zostanie przez nas dogłębnie zbadany.

nVidia GTX500

Drugą siódemkę przetestowanych kart stanowią układy GTX570 oraz GTX580 dostarczone przez firmy ASUS (tutaj ponownie mamy do czynienia z trzyslotowymi konstrukcjami DirectCU2 przyspieszonymi o 10 MHz), Gigabyte, nVidia oraz Zotac. Specyfikacja modeli referencyjnych prezentuje się następująco: nVidia GeForce GTX570 - Specyfikacja nVidia GeForce GTX580 - Specyfikacja Karty Fermi miały swoją premierę nieco wcześniej niż produkty firmy AMD. Suche liczby nie są tu tak imponujące jak u konkurentów: mniejsze są zarówno prędkość taktowania rdzeni, jak i pamięci RAM. Już wielokrotnie mieliśmy okazję się przekonać, że dane z tabelki to nie wszystko. Czy tak będzie i tym razem? O tym za chwilę. Pisząc o kartach GeForce nie możemy zapomnieć o wsparciu dla technologii PhysX, która jest chętnie stosowana przez wiele studiów zajmujących się tworzeniem gier komputerowych. W naszych testach nie mogło zabraknąć oprogramowania wykorzystującego dobrodziejstwa wytworu firmy Ageia, do którego prawa wykupiła korporacja nVidia. Podobnie jak w układach AMD, i tutaj spotkamy system chłodzenia z komorą vapor w roli głównej. Firma nVidia zasadę jej działania obrazuje następująco: Komora Vapor Poprzednie modele Fermi, o których możecie przeczytać na naszym portalu, zyskały sobie niezbyt przychylne opinie w materii poboru prądu oraz ilości wydzielanego ciepła. Ba, pojawiły się nawet żartobliwe modyfikacje nazwy układu, a jedną z nich jest na przykład Termi. Mamy zamiar sprawdzić, czy zamontowana w standardowych modelach GTX500 komora pomaga kartom poradzić sobie z nadmiernym nagrzewaniem, które może być problemem w domowym OC, gdy nie mamy pod ręką dewaru z ciekłym azotem.

nVidia GeForce GTX570 nVidia GeForce GTX570

W przypadku kart GTX500 nie spotkamy większej liczby nowych rozwiązań. Czy brak nowinek, które przysparzają najwięcej pracy działom marketingowym, pozwoli tej serii konkurować z produktami AMD? O tym przekonamy się później, a teraz przyjrzymy się wszystkim biorącym udział w teście konstrukcjom.
« PoprzedniaNastępna »

3 Komentarzy

  1. Anonim pisze:

    [...] [...]