napisany przez: Rafał Zając / Karty graficzne

Testy kart graficznych z rodziny nVidia Fermi – GTX 480, GTX 470, GTX 460 i GTS 450

« PoprzedniaNastępna »

Wstęp

Gdzieś w Polsce. 26.03.2010, piątek – imieniny Emanuela, Larysy, Teodora. Godzina 6:00 - ostatni dzień tygodnia, ludzie wyruszają zaspani do pracy i z nadzieją by przeżyć we względnym spokoju osiem ostatnich godzin, które dzielą ich od upragnionego weekendu. Jednak w świecie elektronicznej rozgrywki czas biegnie inaczej, ludzie odliczają już czas do światowej premiery długo oczekiwanego układu graficznego ze stajni nVidii, która była wiele razy przekładana. Godzina 23:58 – odliczanie trwa, a w większości redakcji na całym świecie trwają ostatnie poprawki, by zdążyć na czas i zaskoczyć innych czymś, o czym być może w tym pośpiechu i ekstazie mogli zapomnieć, coś czym tylko oni będą mogli się przechwalać wśród innych redakcji. Godzina 0:00 – zaczyna się, następuje światowa premiera układu Fermi i to o nim będzie się pisało w następnych godzinach i tygodniach. A echa tego dnia nie będą milkły przez długi czas. Dzisiaj, po ponad pół roku od opisywanych wydarzeń, które miały miejsce i po wielu testach oraz porównaniach, można by rzec, iż już wszystko zostało powiedziane. Czy aby jednak wszystko? W tym właśnie momencie zaczyna się nasza przygoda z kartami z rodziny Fermi. Zobaczymy, jak owe karty graficzne prezentują się dzisiaj. Zapraszamy do recenzji układów graficznych z serii GeForce GTX 480, 470, 460 i GTS 450.

Co oznacza nazwa Fermi?

Jest to nazwa kodowa, którą została nazwana nowa architektura CUDA. Na bazie właśnie tej architektury powstały wszystkie karty z rodziny GeForce 4xx.

GPU Fermi

Fermi Architektura Fermi GPU schemat

Architekturę Fermi cechuje kilka zasadniczych innowacji:
  • 512 rdzeni przetwarzających CUDA
  • Technologia NVIDIA Parallel DataCache™
  • Silnik NVIDIA GigaThread™ 3.0
  • Pełna obsługa ECC

512 rdzeni przetwarzających CUDA

Do pracy najmocniejszego układu zaprzęgnięto aż 512 rdzeni. Wszystko jest tak zoptymalizowane, by działało do 8 razy szybciej w trybie zmiennoprzecinkowym o podwójnej precyzji obliczeń. Dodatkowo zostało to tak wykonane, by można było moc drzemiącą w układzie wykorzystać w szerokiej liczbie aplikacji.

Technologia NVIDIA Parallel DataCache

Jest to rozwiązanie, które obsługuje hierarchię pamięci cache i pamięci współdzielonej wbudowanej w procesor GPU. Dodatkowo uzyskujemy większą przepustowość i mniejsze opóźnianie w dostępie do pamięci, a wszystko dzięki w pełni konfigurowalnej i współdzielonej pamięci cache pierwszego poziomu. Natomiast pamięć (zunifikowana) drugiego poziomu pomaga we szybkim i spójnym współdzieleniu danych w ramkach GPU.

Silnik NVIDIA GigaThread 3.0

Pozwala na współbieżne wykonywanie kodu przez wiele jąder układu, co zwiększa jego wydajność. Wszystko wspierane przez inteligentne zarządzanie dziesiątkami tysięcy wątków oraz dedykowane i dwukierunkowe silniki do transferu danych.

Pełna obsługa ECC

Ma za zadanie wykrywanie i korekcję błędów by nie wpływały one na działanie systemu. Dodatkowo chroni pliki rejestrów, pamięci współdzielonej, pamięci cache pierwszego i drugiego poziomu, a także pamięć DRAM. W ten oto sposób producent przedstawia swoje informacje na ten temat. Więcej można zobaczyć na stronie nVidii, gdzie czeka na Was ciekawie przedstawiona prezentacja nowej architektury.
« PoprzedniaNastępna »

6 Komentarzy

  1. Anonim pisze:

    [...] [...]