napisany przez: Błażej Owsiany / Karty graficzne

Gigabyte GeForce GTX590 – recenzja dwurdzeniowej karty graficznej

« PoprzedniaNastępna »

Gigabyte GeForce GTX590


Karta nVidia GeForce GTX590 jest odpowiedzią na model HD6990 spod szyldu AMD. Produkt ten wzbudza kontrowersje już od chwili, w której został zaprezentowany. Powód jest prosty – producent zdecydował się na znaczne obniżenie taktowań względem modelu GTX580. W przypadku rdzeni jest to teraz 607 MHz (772 w GTX580), jednostki CUDA pracują z częstotliwością 1215 MHz (pierwotnie 1544), natomiast pamięć – 3414 MHz (4008 w układzie jednordzeniowym). Wydaje się więc, że budowanie karty opartej o komponenty znane nam z modelu GTX580 to zagrywka czysto marketingowa, która ma przynieść firmie nVidia prestiż wynikający z posiadania w ofercie produktu reklamowanego jako połączenie 2 sztuk topowego urządzenia producenta. Jak jest w rzeczywistości? O tym już niebawem. W nasze ręce trafiła karta firmy Gigabyte. Produkt dotarł do nas w niecodziennym opakowaniu, które wyraźnie sugeruje, że przedmiot naszych badań zdecydowanie nie jest urządzeniem dla każdego i będzie dzielnie stawiać czoła naszym testom.

Gigabyte GeForce GTX590 - Opakowanie Gigabyte GeForce GTX590 - Opakowanie

Z nadruków dowiadujemy się, że w walizce znajdziemy także gamingową mysz M8000X. Jej recenzja ukaże się na łamach naszego portalu już niebawem.

Gigabyte GeForce GTX590Gigabyte GeForce GTX590 - Opakowanie

Podstawowe informacje o urządzeniach zostały przedstawione w sposób bardzo efektowny, jednak kto przyglądałby im się przy rozpakowywaniu karty graficznej za ponad 2500 złotych? Odkładamy więc kolejną warstwę tektury, aż w końcu mamy okazję przyjrzeć się modelowi GTX590 z bliska. Gigabyte GeForce GTX590 Mamy nadzieję, że wystarczająco rozbudziliśmy Waszą ciekawość. Nie przywiązujemy szczególnej uwagi do specyfikacji, jednak, aby formalności stało się zadość, rzućmy okiem na kilka liczb: Gigabyte GeForce GTX590 Teoretycznie produkt firmy nVidia przegrywa z Radeonem HD6990, jednak praktyka już wielokrotnie pokazywała, że suche dane to nie wszystko. Wojna o najbardziej wydajną kartę graficzną trwa w najlepsze, a my mamy zamiar sprawdzić, który producent przoduje w tej długiej batalii. Zanim zobaczymy, jak GTX590 wypada w konfrontacji z przedstawicielem firmy AMD, przyjrzyjmy się zawartości opakowania i wnętrzu obudowy karty. Gigabyte GeForce GTX590
« PoprzedniaNastępna »

1 Komentarz