napisany przez: Łukasz Filipiak / Dyski twarde

Test siedmiu nośników SSD 120-240 GB

miniaturka

Rynek nośników SSD w ostatnim czasie rozwija się dość dynamicznie. Prędkości osiągane przez co raz to nowsze generacje stają się coraz wyższe, natomiast stosunek ceny do pojemności o wiele bardziej opłacalny. Na dalszych stronach tego artykułu przeczytacie zestawienie siedmiu nośników, z których część swoją premierę miała już jakiś czas temu, z kilkoma, których premiera odbyła się całkiem niedawno. Czy nowsze produkty okażą się godne zainsteresowania? Zapraszamy do przeczytania dalszej części tej recenzji.

napisany przez: spinnaker / Dyski twarde

Test dysków Western Digital Caviar Black z interfejsem SATA 6 Gb/s

western_digital_wd5002aalx_sata_iii_500gb_i_wd1002faex_sata_iii_1tb_ikona

Jak wiadomo już od dawna, najsłabszym ogniwem w naszych (coraz szybszych) komputerach był dysk twardy. Kilka lat temu na przeciw wyszły nam dyski SSD (ang. Solid State Drive) oparte o pamięci flash. Ale na przeszkodzie nadal stał kolejny poważny problem – ich cena, niekiedy potrafiła być zaporowa. Mimo upływu czasu nie taniały na tyle szybko, aby przeciętny Kowalski mógł pozwolić sobie na ich zakup. Sytuacja ta może się zmienić po wprowadzeniu kolejnego (już trzeciego) standardu SATA oznaczonego jako SATA 6 Gb/s, który ostatnio zaczyna robić się coraz popularniejszy w naszym kraju.

Dziś sprawdzimy, czy tani dysk oparty o talerze magnetyczne (popularnie zwany HDD) zeswatany z szybkim interfejsem SATA o przepustowości 6 Gb/s, może zdziałać tutaj cuda. Jak myślicie jaki będzie rezultat takiego połączenia? Pod redakcyjny nóż trafiły dwa dyski Western Digital o pojemności 500 GB oraz 1 TB zaopatrzone w interfejs SATA 6 Gb/s.

napisany przez: spinnaker / Dyski twarde

Test dysku SSD OCZ Vertex 2 E 60 GB

ocz_ssd_vertex2_60gb_ikona

Już od dłuższego czasu coraz częściej słychać o wysokiej wydajności dysków SSD od OCZ, szczególnie wśród forumowiczów na niejednym portalu. Mowa tu o serii Vertex 2. Postanowiliśmy więc sprawdzić ile jest w tym prawdy i przetestować taki dysk w naszym OC Laboratory.

Trafił do nas model drugiej generacji dysków SSD od OCZ oznaczony jako Vertex 2 E o pojemności 60 GB. Jest to konstrukcja oparta o szybki kontroler Sandforce SF-1222 pracujący z magistralą SATA II

napisany przez: spinnaker / Dyski twarde

Test dysków SSD Goodram Play 62 GB i Pro 256 GB

goodram_ssd_pro_256gb_goodram_ssd_play_62gb_ikona

Większość sprzętu komputerowego produkowana jest w krajach azjatyckich, takich jak chociażby Chiny, czy Tajwan. Dlaczego tak się dzieje, każdy pewnie wie – najniższe koszty produkcji korzystnie wpływają na końcową cenę produktu. A co z resztą? Jak mówi pewne polskie przysłowie, znane chyba każdemu rodakowi – „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Czas najwyższy przedstawić coś, co chociaż w kawałku jest polskie i produkowane jest w Łaziskach Górnych na Śląsku. Mowa oczywiście o firmie Wilk Elektronik, którą możliwe, że bardziej znacie jako Goodram, a tę znacie na pewno.

Do naszego Laboratorium trafiły dwa dyski SSD. Jeden model oznaczony jako Play o pojemności 62 GB oraz drugi – Pro o pojemności 256 GB. Obie konstrukcje zostały oparte o kontroler strategicznego partnera Wilk Elektronik – Toshiba T6UG1XBG. Czy rodowity produkt spełni oczekiwania Polaków? Zapraszamy do lektury.

napisany przez: Bartosz Figura / Dyski twarde

Kingston SSD Now 30 GB crash test

Kingston SSD crash test

Redakcja OCLab.pl podjęła się próby przetestowania dysku SSD firmy Kingston. Pragnęliśmy sprawdzić go w ekstremalnych warunkach i przekonać się, czy faktycznie jest tak odporny na niesprzyjające warunki, jak twierdzi producent. Dalecy byliśmy od standardowego testu, w którym sprawdzimy jego prędkości zapisu i odczytu – postanowiliśmy sprawdzić jego parametry fizyczne i przekonać się, jak długo zniesie nasze próby zniszczenia go. W każdym z filmów przedstawiamy kolejne testy, którym poddaliśmy dysk Kingston SSD Now 30 GB.

napisany przez: spinnaker / Dyski twarde

Czy ADATA S599 128GB okaże się Ferrari wśród dysków SSD?

adata_s599_128gb

Od początku istnienia dysków SSD (ang. Solid State Drive) producenci kontrolerów prześcigają się w produkcji coraz to lepszych układów. Jedni, jak Intel stawiają na operacje na małych plikach, inni jak JMicron stawiają na nowy standard SATA III, a jeszcze inni jak SandForce na transfery przy operacjach odczytu jak i zapisu danych.

Jako, że ten trzeci ostatnio zyskuje na popularności postanowiliśmy przyjrzeć mu się z bliska testując jeden z dysków opartych właśnie o kontroler SandForce, który został oznaczony jako SF-1222. Mowa o dysku ADATA S599 o pojemności 128 GB, który według wszelkich danych ujawnionych przez producenta powinien zostać okrzyknięty Ferrari wśród dysków SSD. Czy na takie miano zasługuje okaże się w naszej recenzji.

napisany przez: spinnaker / Dyski twarde

Recenzja dysku Kingston SSD NOW V+ 128 GB

kingston_ssd_now_v_plus_series_icon

Nie jeden przysłowiowy Kowalski narzeka na swój komputer, że wolno pracuje, jest głośny i się grzeje. Jest dużo sposobów na pozbycie się tychże wad. Jednym z nich jest chociażby wymiana dysku twardego na dysk SSD oparty na pamięciach flash. Warto zastanowić się nad tym, ponieważ owe pamięci masowe robią się coraz tańsze, coraz szybsze i wytrzymują coraz większą ilość cykli odczytu/zapisu danych.

Postaramy się przybliżyć Wam tę technologię, abyście jej zasmakowali i polubili na przykładzie dysku Kingston z serii SSD NOW V+ o pojemności 128GB opartego o kontroler Toshiby.

 [1] [2] >>